Kleszcze-Ticks-Zecken-Клещи
Data dodania: 24-02-2025
Jak skutecznie uchronić się przed ukąszeniem ? Sylwia zadałaś dobre pytanie… jak się zabezpieczyć? Czym ?
Zaczęłam przekopywać internet, książki i notatki w celu uzyskania jak największej ilości materiału. Sylwia, ma wiele istot które spędzają jej sen z powiek, między innymi: pieski, kotki, gęś, świnkę, kiedyś miała kucyki więc przedmiot sprawy nie jest jej obojętny.
Temat dotyczący zapobieganiu ukłucia jest powszechnie omijany. W książkach i w mediach znalazłam mnóstwo informacji dotyczących skutecznego usuwania kleszcza, objawy i choroby spowodowane ukąszeniem, jak również postępowanie diagnostyczno-lecznicze. Z racji tego, że znam kilka sprawdzonych sposobów jak uchronić się przed ukłuciem kleszcza, z chęcią podzielę się z wami tą wiedzą.
Z góry pragnę was poinformować, że żaden z proponowanych przeze mnie produktów nie gwarantuje, że uchroni każdego z nas w takim samym stopniu przed przyssaniem się wampirzych nożycowatych szczękoczułek.
Przez myśl przemknęło wam pytanie: dlaczego specyfiki nie zadziałają jednakowo na nas wszystkich ? O tym później.
Kilka pomysłów, jak zabezpieczyć siebie i czworonogi przed ukąszeniem.
https://www.planet.ecolevel.eu/probio-animalia-canis-spray-na-ukaszenia-500ml-p-289.html
https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/borelioza-z-lyme
Co przyciąga kleszcze.
Ludzie i zwierzęta podczas poruszania się, w naturalny sposób się elektryzują. Kleszcze wykorzystują ładunek elektrostatyczny do przemieszczania się z miejsca na miejsce. Jak twierdzą autorzy badania opublikowanego w magazynie "Current Biology", to właśnie nagromadzenie ładunków elektrostatycznych na ciele i ubraniu wystarcza, by przyciągnąć kleszcza [1].
Właściwie na pytanie zadane w temacie już znalazłam odpowiedź ! Poczytajmy dalej...
Kiedy naukowcy umieścili w pobliżu młodych kleszczy naładowane elektrody, owady dosłownie śmigały w powietrzu i lądowały na elektrodach. Jak wykazały badania, ładunek elektrostatyczny, jaki gromadzi się na sierści, piórach, łuskach lub ubraniu podczas ruchu, wystarczy, by przeciągnąć kleszcze z odległości kilku milimetrów lub nawet centymetrów [2].
Interesujące informacje przedstawił Czeski zespół naukowców. Ustalił oni, że ludzie z grupą krwi A są najbardziej narażeni na ataki kleszczy. W znacznie lepszej sytuacji są ci z grupą AB i 0 oraz posiadacze grupy B, którą kleszcze są najmniej zainteresowane. Kolejnymi ofiarami pajęczaków, są ludzie suplementujący się witaminami z grupy B- complex !
Okazuje się, że kleszcze mogą się żywić wyłącznie krwią dzięki symbiotycznym bakteriom, które zapewniają im niezbędne witaminy z grupy B. Badania przeprowadzone przez naukowców z CIRAD i CNRS pokazały też, że bakterie odziedziczyły szlaki produkcji witaminy B po patogennym przodku.
Francuzi badali społeczność bakteryjną modelowego gatunku Ornithodoros moubata. Okazało się, że największą jej część stanowili przedstawiciele rodzaju Francisella. Sekwencjonowanie genomu bakteryjnego potwierdziło, że symbiotyczne Francisella potrafią produkować biotynę (witaminę B7), ryboflawinę (witaminę B2) i kwas foliowy (witaminę B9). Wykazano także, że wyeliminowanie Francisella hamuje rozwój kleszczy, zaś suplementacja witaminami zapewnianymi przez bakterie przywraca normalny wzrost [3].
Proponuję nie spożywać witamin z grupy B przed spacerem do lasu.
Kim jest kleszcz.
Jest pajęczakiem z rzędu roztoczy, pasożyt zewnętrzny żywiący się krwią kręgowców, zaopatrzony w ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi, posiadający ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Jest nosicielem chorób, które nabył od ofiar lecz sam na nie nie choruje.
Żywotność pajęczaka składa się z trzech etapów: larwa, nimfa i imago. Cały cykl trwa dwa lata.
Larwa - Wiosną samica składa do ziemi około 3 000 jaj, z których latem wylęgają się larwy. Są wielkości główki od szpilki i mają trzy pary odnóży, za pomocą których przemieszczają się wśród traw w poszukiwaniu
żywiciela. Wyczuwają ciepło i zapach, po czym wgryzają się w skórę i parę dni delektują się krwią. Po napiciu ich ciało osiąga 3-4 mm, odczepiają się od żywiciela, na ziemi przeobrażają się w nimfy, które zakopują się w ściółce.
Nimfa – wczesną wiosną wypełza spod ściółki, trzy pary odnóży pozwalają jej wspiąć się na źdźbła trawy skąd atakuje ofiarę. Najwięcej odnotowanych przypadków ukąszeń występuje od maja do sierpnia. Nimfa kiedy się pożywi kolejny raz ląduje na ziemi i przeistacza się w imago.
Imago – to dorosłe samice i samce o wielkości 4-5 mm o czterech parach odnóży, dzięki którym wspinają się ponad źdźbła trawy czyli na krzaki wyczekując na potencjalna ofiarę. Najedzone spadają na ziemię, zaczynają kopulować, samice składają jaja w ziemi gdzie przeczekują do wiosny.
Choroby odkleszczowe.
Kleszcze są roznosicielami śmiertelnych chorób. Zagrażają zwierzętom i ludziom. W ślinie kleszcza znajduje się substancja znieczulająca, tak więc sam moment ukłucia może być niewyczuwalny przez żywiciela – czyżby wszystkie istoty żywiące się krwią posiadały tę umiejętność znieczulającą? Pijawka również jest przodowniczką w znieczulaniu żywiciela.
Kiedy znajdziesz na ciele kleszcza, nie wpadaj w panikę – wiem, łatwo się mówi trudniej zachować zimną krew. Różne źródła głoszą, że do 24 godzin niezauważony kleszcz nie stanowi zagrożenia, choć myślę że lepiej poświęcić godzinę na solidne przeszukania własnego ciała, niż zastanawianie się przez kolejnych kilka lat, czy pasożyt nie zaraził mnie nietypową chorobą.
Absolutnie nie wolno pasożyta niczym smarować i psikać. Istnieje możliwość zwymiotowania wprost do krwi żywiciela zarazkami, które dzięki swojej zjadliwości mogą doprowadzić do wielu chorób.
Pajęczaka wyciągamy przy pomocy specjalistycznych narzędzi:
- specjalna plastikowa karta
- pompka
- pęseta
- haczyk
- przyrząd do wykręcania kleszczy ( ja zawsze wykręcałam kleszcze kręcąc w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara ).
Kiedy pajęczak zostanie usunięty, wtedy należy ranę zdezynfekować np. spirytusem i pozostawić do obserwacji. W celu szybszego zasklepienia rany, stosuję złoto koloidalne.
Krętki zakażają organizm w ciągu kilku tygodni. Jeżeli układ odpornościowy jest w świetnej formie, organizm jest w stanie zwalczyć krętki. Często bywa tak, że bakterie chowają się w organizmie na długie lata nie dając o sobie znać. Ofiara nie jest świadoma, że bomba zegarowa którą nosi w sobie, może w pewnym momencie wybuchnąć – ale nie musi. Jeżeli kleszcz znajdował się długo w ciele żywiciela, i w miejscu ukąszenia pojawił się obrzęk, zaczerwienienie, swędzenie, czasem ból i opuchlizna, należy udać się na wizytę do lekarza w celu ustalenia diagnostyki.
Kiedy już dojdzie do zakażenia, ofiara narażona jest na potwornie ciężkie do wytępienia bakterie. Z racji tego, że większość życia spędzam w Polsce, wymienię choroby odkleszczowe występujące na terenie Europu:
borelioza z Lyme, odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza, erlichioza monocytowa, babeszjoza, tularemia, riketsjoza.
Najczęściej występujące to:
borelioza z Lyme, odkleszczowe zapalenie mózgu i anaplazmoza.
Borelioza z Lyme – to choroba zakaźna, wielonarządowa, wywoływana przez krętki z rodzaju borrelia burgdorferi , barinii (najczęściej powoduje neuroboreliozę – uporczywe bóle neuronowe całego ciała ), afzelii ( najczęściej powoduje późne i przewlekłe zapalenie skóry ) przenoszone przez kleszcze z rodzaju Ixodes, przebiegająca z zajęciem stawów, układu nerwowego i serca. Wszystkie trzy wymienione krętki powodują zapalenie i uszkodzenie stawów ( krętki powodują silne, miejscowe zapalenie z naciekiem zapalnym i proliferacją błony maziowej ). Naukowcy twierdzą, że nosicielami krętek są również: : komary, pchły, muchy i gzy lecz nie przenoszą choroby na żywiciela. Krętki borrelii często bytują ( chowają się ) w cytoplazmie komórek co powoduje utrudnienie w pozbyciu się ich antybiotykoterapią.
Choroba przebiega w trzech stadiach:
I stadium
Wczesne ograniczone
- zwykle zauważamy rumień pełzający objawiający się na początku czerwoną plamką lub grudką, szybko się powiększa ( przybiera kształt pierścienia ) przekraczając średnicę 5 cm
- rzadziej występuje chłoniak limfocytowy skóry, czerwononiebieskawy guzek zlokalizowany najczęściej na płatku lub małżowinie ucha brodawce sutkowej lub mosznie.
II stadium
Wczesne rozsiane
- zapalenie stawów - najczęściej krętki zajmują staw skokowy, łokciowy lub kolanowy. Stan zapalny utrzymuje się na tyle długo, że nie daje o sobie zapomnieć.
- zainfekowanie układu nerwowego ( neuroborelioza ) – krętki atakują CUN równocześnie i stopniowo, występuje: limfocytowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ( ból głowy ), zapalenie nerwów czaszkowych ( porażenie lub niedowład najczęściej nerwu twarzowego ), zapalenie korzeni nerwowych i nerwów obwodowych ( występuje silny ból w nocy i neuropatia obwodowa ), przewlekłe zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego ( porażenia spastyczne, zwieraczy, nerwów czaszkowych, zmiany otępienne, zaburzenia funkcji poznawczych ), polineuropatia obwodowa ( objaw palącej skóry )
-mięśnia sercowego – zapalenie mięśnia sercowego.
III stadium
Późne
- trwałe uszkodzenie zajętych narządów, charakterystyczne objawy dotyczące tylko skóry ( przewlekłe i zanikowe zapalenie skóry kończyn, czasem objawiające się siniejącymi miejscami wyglądem przypominające martwicę ), układu nerwowego i ruchowego.
Zalecane badania:
Serologiczne, płynu mózgowo-rdzeniowego, płynu stawowego, badania bakteriologiczne, histologiczne.
Odkleszczowe zapalenie mózgu - zakaźna choroba OUN, przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Choroba przebiega w dwóch fazach:
I faza
Zwiastunowa – ból mięśni, stawów, wymioty, biegunka, nudności, temp. ciała 38 stopni, zapalenie górnych dróg oddechowych
II faza
Neuroinfekcja – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, móżdżku i mózgu i rdzenia kręgowego, usztywniony kark, problem z pochyleniem i odchyleniem głowy na boki.
Zalecane badania:
Płynu mózgowo-rdzeniowego ( IgM ), serologiczne i inne wskazane przez specjalistę.
Anaplazmoza – choroba gorączkowa, wywoływana przez bakterie namnażające się w granulocytach, przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Choroba zaczyna się nagle, towarzyszą jej objawy:
Zapalenie górnych dróg oddechowych, ból mięśni, stawów, wymioty, biegunka, nudności, temp. ciała 38 stopni, brak łaknienia, powiększona wątroba, śledziona i węzły chłonne.
Zalecane badania:
Laboratoryjne, serologiczne i inne wskazane przez specjalistę [4].
Leczenie chorób odkleszczowych.
Leczenie wszystkich chorób odkleszczowych jest długotrwałe i nigdy nie daje stuprocentowego zapewnienia, że chory zostanie wyleczony.
Pasożyty żyjące w środowisku wodno-lądowym żywiące się krwią:
PIJAWKA
KLESZCZ
NIETOPERZ Desmodus rotundus
RYBY- MINOGI i KANDIRUSY
PTAKI - ZIĘBY WAMPIRZE i PRZEDŻEŹNIACZE KAPTUROWE, DROZDY TRISTANA, BĄKOJADY
KOMARY
PLUSKWY
MUCHA JELENIA i KOŃSKA
Podaję przepis jak ja wykonuję ocet z wrotyczu w celu odstraszenia kleszczy.
Oczywiście nie polecam, nie zachęcam zabawy z roślinami, ponieważ najbezpieczniejsze substancje kupicie w aptekach i sklepach.
Ocet z wrotyczu.
1/2 szklanki świeżego ziela wrotyczu: liście i kwiaty( nie myć ), pokroić, wsypać do słoika,
octem spirytusowym 10 % około 250 ml zalać zioła w słoiku, zamknąć słoik, potrząsać około minuty, odstawić w ciemne miejsce na 7 dni każdego dnia wstrząsając słoikiem.
Po 7 dniach, przefiltruj do buteleczki z atomizerem i gotowe.
Na koniec ciekawostka; Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie podczas badań bursztynów zebranych w kopalni na Dominikanie natknęli się na kleszcza wypełnionego krwią. To najstarsze zachowane w bursztynie czerwone krwinki pochodzące od ssaka. Link do materiału:
https://dzienniknaukowy.pl/kleszcz-sprzed-45-milionow
UWAGA: Wszelkie wiadomości zawarte w felietonie, mają charakter wyłącznie informacyjny. Ludzie uczuleni na wszystkie wymienione powyżej produkty, substancje, zioła, nie powinni mieć z nimi kontaktu. W razie choroby i konsultacji, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą i zastosuj do jego zaleceń.
Słowniczek:
CUN - centralny układ nerwowy. Jest to najważniejsza część układu nerwowego, która kontroluje i koordynuje wszystkie funkcje organizmu.
Gzy -to potoczne określenie kilku grup owadów, które są znane ze swoich uciążliwych i bolesnych ukąszeń.
Ornithodoros moubata - to gatunek kleszcza miękkiego z rodziny Argasidae. Jest to kleszcz pasożytniczy, który odgrywa istotną rolę jako wektor chorób w Afryce.
OUN - ośrodkowy układ nerwowy. W związku z tym, „mikrobiologia OUN” odnosi się do mikrobiologii, która bada drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty) atakujące ośrodkowy układ nerwowy.
Permetryna - to syntetyczny związek chemiczny, który należy do grupy pyretroidów, czyli insektycydów o szerokim spektrum działania. Jest stosowana zarówno w medycynie, jak i w rolnictwie oraz do zwalczania insektów w gospodarstwach domowych.
Riketsjoza - to grupa chorób zakaźnych wywoływanych przez bakterie z rodzaju Rickettsia. Są to bakterie wewnątrzkomórkowe, co oznacza, że do rozmnażania potrzebują komórek żywiciela.
Ruta zwyczajna - (Ruta graveolens) to roślina z rodziny rutowatych, znana ze swoich leczniczych i ozdobnych właściwości. Jest to krzewinka o charakterystycznym, intensywnym zapachu i gorzkim smaku.
Źródła i przypisy:
[1] i [2] https://podroze.onet.pl/przyroda/glodne-kleszcze-wykorzystuja-do-ataku-ladunki-elektrostatyczne/k19cr1g
[3] https://kopalniawiedzy.pl/kleszcze-Ornithodoros-moubata-bakterie-symbionty-witaminy-B,28276
[4] choroby wewnętrzne, pod redakcją prof. dr. Hab. Andrzeja Szczeklika, 2006, s. 2141-2150
obrazek https://pixabay.com/pl/
Wszelkie prawa do niniejszego felietonu, w tym prawa autorskie, należą do Ecolevel Sp. z o.o.
Autor felietonu zezwala na cytowanie, kopiowanie, całości lub części tekstu tylko wtedy, kiedy zostanie on w formie nie zmienionej i z umieszczoną informacją skąd zaczerpnięto źródło, czyli Ecolevel Sp. z o.o.
Autor felietonu: Agnieszka K
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Czytelnia
2025 rok, połowa lutego, zima zasiedziała się w gościach na dalekiej północy co daje przyzwolenie na wcześniejsze bzyczenie skrzydeł komara koło ucha. Niedźwiedzie są widywane w Polskich górach - wygłodniałe i zdezorientowane.
Zadzwoniłam do przyjaciółki i powiedziałam:
Sylwia, już czas zabezpieczyć siebie, najbliższych i czworonożnych towarzyszy, przed inwazją wybudzonych z "zimowego snu" krwiożerczych kleszczy ! Skoro komary już tańczą nad tujami to i kleszcze zaczną polować.
Nie była zdziwiona, zapytała:
Zadzwoniłam do przyjaciółki i powiedziałam:
Sylwia, już czas zabezpieczyć siebie, najbliższych i czworonożnych towarzyszy, przed inwazją wybudzonych z "zimowego snu" krwiożerczych kleszczy ! Skoro komary już tańczą nad tujami to i kleszcze zaczną polować.
Nie była zdziwiona, zapytała:
Jak skutecznie uchronić się przed ukąszeniem ? Sylwia zadałaś dobre pytanie… jak się zabezpieczyć? Czym ?
Zaczęłam przekopywać internet, książki i notatki w celu uzyskania jak największej ilości materiału. Sylwia, ma wiele istot które spędzają jej sen z powiek, między innymi: pieski, kotki, gęś, świnkę, kiedyś miała kucyki więc przedmiot sprawy nie jest jej obojętny.
Temat dotyczący zapobieganiu ukłucia jest powszechnie omijany. W książkach i w mediach znalazłam mnóstwo informacji dotyczących skutecznego usuwania kleszcza, objawy i choroby spowodowane ukąszeniem, jak również postępowanie diagnostyczno-lecznicze. Z racji tego, że znam kilka sprawdzonych sposobów jak uchronić się przed ukłuciem kleszcza, z chęcią podzielę się z wami tą wiedzą.
Z góry pragnę was poinformować, że żaden z proponowanych przeze mnie produktów nie gwarantuje, że uchroni każdego z nas w takim samym stopniu przed przyssaniem się wampirzych nożycowatych szczękoczułek.
Przez myśl przemknęło wam pytanie: dlaczego specyfiki nie zadziałają jednakowo na nas wszystkich ? O tym później.
Kilka pomysłów, jak zabezpieczyć siebie i czworonogi przed ukąszeniem.
- na wycieczkę wyruszam z myślą, że żaden kleszcz nie zechce bliżej poznać mojej rodziny
- zawsze zakładam czapkę, koszulę z długim rękawem, spodnie z długą nogawką i zakryte buty. Najbardziej jesteśmy narażeni w ciepłe dni więc polecam ubrania z lnu bądź bawełny w jasnym kolorze ( łatwiej na bieżąco wypatrywać spacerujące kleszcze po ubraniu ). Na rynku można kupić antykleszczowe skarpety, odzież i breloki
- czasem spryskuję odzież ( nie skórę ) czystym octem spirytusowy ( może zniszczyć ubranie )
- żołnierze i leśnicy psikają mundury permetryną, jest to środek paraliżujący układ nerwowy i oddechowy pasożytów. Nie miałam okazji wypróbować więc o permetrynie piszę w formie ciekawostki
- spirytus mrówczany i czysta woda w proporcjach 1:1, popsikać na ubranie. Alkohole są ulotne tak więc warto zabrać ze sobą buteleczkę i powtórzyć zabieg
- ocet z wrotyczu ( przepis na końcu felietonu ), psikać na ubranie
- nalewka z wrotyczu ( liście i kwiaty ), bylicy piołun i ruty zwyczajnej, psikać na ubranie i delikatnie na włosy
- maść z kwiatów wrotyczu, żelu z aloesu, srebra i oleju kokosowego stosuję osłonowo przed i po ukąszeniu
- produkty, które można nabyć w aptekach, sklepach ogólnozaopatrzonych występują pod różną postacią np.; żelu, maści, sprayu czy koloidu. Do wyboru do koloru
- probiotyczno-ziołowy spray na skórę, sierść i włosy pupila. Zanim zaczęłam psikać specyfikiem swojego czworonoga, najpierw postanowiłam sprawdzić na sobie. Psikałam nim swoje włosy, skórę i ubranie. Jest genialny dla zwierząt jak i dla ludzi – oczywiście nie zachęcam was do wypróbowania sprayu na sobie, ponieważ jest dedykowany dla zwierząt, ale ja używam i nie zamierzam przestać skoro działa !
https://www.planet.ecolevel.eu/probio-animalia-canis-spray-na-ukaszenia-500ml-p-289.html
- lek cardisure. Skoro wspomniałam o zwierzętach, to muszę się z wami podzielić obserwacjami, które są znaczące dla czworonogów z chorym sercem. Mój pupil brał lek Cardisure. Zauważyłam, że od momentu łykania tabletek, kleszcze nie przyczepiały się do skóry pieska. Nawet jeżeli któryś zdołał się przyczepić, to szybko wysychał nie wypijając nawet kropli krwi. Zgłaszałam weterynarzom zaobserwowaną sytuację, ale żaden nie był zainteresowany zgłębieniem tematu. Ja również przestałam ‘’drążyć dziurę w skale’’.Przychodzi mi do głowy pewna myśl, że tabletki wysycały z organizmu witaminę B i nie tylko, stąd mój pupil nie był atrakcyjnym kąskiem. Myślę, że takich specyfików odstraszających jest znacznie więcej z czego nie zdajemy sobie sprawy, że spożywając lekarstwo, może ono nas uchronić między innymi przed wampirzym pocałunkiem
- pomysłowi turyści, często obklejają nogi do kolan taśmą klejącą oczywiście część klejąca jest po stronie zewnętrznej w celu przyklejania się podróżujących kleszczy i nie tylko
- szczepienie przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Specjaliści proponują przyjęcie 3 szczepionek zabezpieczających przed chorobami odkleszczowymi i co 3 lata przyjmować dawkę przypominającą zabezpieczającą. Wszelkiego rodzaju szczepionki powinny powstawać według indywidualnego zapotrzebowania i być skierowane wprost do człowieka zainteresowanego owym zabezpieczeniem. Różnimy się od siebie pod wieloma względami, podam wam przykład z życia wzięty: moja serdeczna koleżanka z dzieciństwa, jest uczulona niemalże na wszystko ! Wychowywałyśmy się razem, jadłyśmy i piłyśmy to samo. Ja jestem zdrowa, a Kasia zachorowała. Tak więc wszelkiego rodzaju specyfiki będą działały ochronnie na pewną grupę ludzi lub tylko na jednego człowieka. Czy farmację stać na tworzenie indywidualnych substancji? Odpowiedzcie sobie sami czy ją stać, czy nie stać, a może to zbyt pracochłonne, może jest to niemożliwe z racji ciągłych zmian zachodzących w organizmie i poza nim?
https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/borelioza-z-lyme
Co przyciąga kleszcze.
Ludzie i zwierzęta podczas poruszania się, w naturalny sposób się elektryzują. Kleszcze wykorzystują ładunek elektrostatyczny do przemieszczania się z miejsca na miejsce. Jak twierdzą autorzy badania opublikowanego w magazynie "Current Biology", to właśnie nagromadzenie ładunków elektrostatycznych na ciele i ubraniu wystarcza, by przyciągnąć kleszcza [1].
Właściwie na pytanie zadane w temacie już znalazłam odpowiedź ! Poczytajmy dalej...
Kiedy naukowcy umieścili w pobliżu młodych kleszczy naładowane elektrody, owady dosłownie śmigały w powietrzu i lądowały na elektrodach. Jak wykazały badania, ładunek elektrostatyczny, jaki gromadzi się na sierści, piórach, łuskach lub ubraniu podczas ruchu, wystarczy, by przeciągnąć kleszcze z odległości kilku milimetrów lub nawet centymetrów [2].
Interesujące informacje przedstawił Czeski zespół naukowców. Ustalił oni, że ludzie z grupą krwi A są najbardziej narażeni na ataki kleszczy. W znacznie lepszej sytuacji są ci z grupą AB i 0 oraz posiadacze grupy B, którą kleszcze są najmniej zainteresowane. Kolejnymi ofiarami pajęczaków, są ludzie suplementujący się witaminami z grupy B- complex !
Okazuje się, że kleszcze mogą się żywić wyłącznie krwią dzięki symbiotycznym bakteriom, które zapewniają im niezbędne witaminy z grupy B. Badania przeprowadzone przez naukowców z CIRAD i CNRS pokazały też, że bakterie odziedziczyły szlaki produkcji witaminy B po patogennym przodku.
Francuzi badali społeczność bakteryjną modelowego gatunku Ornithodoros moubata. Okazało się, że największą jej część stanowili przedstawiciele rodzaju Francisella. Sekwencjonowanie genomu bakteryjnego potwierdziło, że symbiotyczne Francisella potrafią produkować biotynę (witaminę B7), ryboflawinę (witaminę B2) i kwas foliowy (witaminę B9). Wykazano także, że wyeliminowanie Francisella hamuje rozwój kleszczy, zaś suplementacja witaminami zapewnianymi przez bakterie przywraca normalny wzrost [3].
Proponuję nie spożywać witamin z grupy B przed spacerem do lasu.
Kim jest kleszcz.
Jest pajęczakiem z rzędu roztoczy, pasożyt zewnętrzny żywiący się krwią kręgowców, zaopatrzony w ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi, posiadający ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Jest nosicielem chorób, które nabył od ofiar lecz sam na nie nie choruje.
Żywotność pajęczaka składa się z trzech etapów: larwa, nimfa i imago. Cały cykl trwa dwa lata.
Larwa - Wiosną samica składa do ziemi około 3 000 jaj, z których latem wylęgają się larwy. Są wielkości główki od szpilki i mają trzy pary odnóży, za pomocą których przemieszczają się wśród traw w poszukiwaniu
żywiciela. Wyczuwają ciepło i zapach, po czym wgryzają się w skórę i parę dni delektują się krwią. Po napiciu ich ciało osiąga 3-4 mm, odczepiają się od żywiciela, na ziemi przeobrażają się w nimfy, które zakopują się w ściółce.
Nimfa – wczesną wiosną wypełza spod ściółki, trzy pary odnóży pozwalają jej wspiąć się na źdźbła trawy skąd atakuje ofiarę. Najwięcej odnotowanych przypadków ukąszeń występuje od maja do sierpnia. Nimfa kiedy się pożywi kolejny raz ląduje na ziemi i przeistacza się w imago.
Imago – to dorosłe samice i samce o wielkości 4-5 mm o czterech parach odnóży, dzięki którym wspinają się ponad źdźbła trawy czyli na krzaki wyczekując na potencjalna ofiarę. Najedzone spadają na ziemię, zaczynają kopulować, samice składają jaja w ziemi gdzie przeczekują do wiosny.
Choroby odkleszczowe.
Kleszcze są roznosicielami śmiertelnych chorób. Zagrażają zwierzętom i ludziom. W ślinie kleszcza znajduje się substancja znieczulająca, tak więc sam moment ukłucia może być niewyczuwalny przez żywiciela – czyżby wszystkie istoty żywiące się krwią posiadały tę umiejętność znieczulającą? Pijawka również jest przodowniczką w znieczulaniu żywiciela.
Kiedy znajdziesz na ciele kleszcza, nie wpadaj w panikę – wiem, łatwo się mówi trudniej zachować zimną krew. Różne źródła głoszą, że do 24 godzin niezauważony kleszcz nie stanowi zagrożenia, choć myślę że lepiej poświęcić godzinę na solidne przeszukania własnego ciała, niż zastanawianie się przez kolejnych kilka lat, czy pasożyt nie zaraził mnie nietypową chorobą.
Absolutnie nie wolno pasożyta niczym smarować i psikać. Istnieje możliwość zwymiotowania wprost do krwi żywiciela zarazkami, które dzięki swojej zjadliwości mogą doprowadzić do wielu chorób.
Pajęczaka wyciągamy przy pomocy specjalistycznych narzędzi:
- specjalna plastikowa karta
- pompka
- pęseta
- haczyk
- przyrząd do wykręcania kleszczy ( ja zawsze wykręcałam kleszcze kręcąc w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara ).
Kiedy pajęczak zostanie usunięty, wtedy należy ranę zdezynfekować np. spirytusem i pozostawić do obserwacji. W celu szybszego zasklepienia rany, stosuję złoto koloidalne.
Krętki zakażają organizm w ciągu kilku tygodni. Jeżeli układ odpornościowy jest w świetnej formie, organizm jest w stanie zwalczyć krętki. Często bywa tak, że bakterie chowają się w organizmie na długie lata nie dając o sobie znać. Ofiara nie jest świadoma, że bomba zegarowa którą nosi w sobie, może w pewnym momencie wybuchnąć – ale nie musi. Jeżeli kleszcz znajdował się długo w ciele żywiciela, i w miejscu ukąszenia pojawił się obrzęk, zaczerwienienie, swędzenie, czasem ból i opuchlizna, należy udać się na wizytę do lekarza w celu ustalenia diagnostyki.
Kiedy już dojdzie do zakażenia, ofiara narażona jest na potwornie ciężkie do wytępienia bakterie. Z racji tego, że większość życia spędzam w Polsce, wymienię choroby odkleszczowe występujące na terenie Europu:
borelioza z Lyme, odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza, erlichioza monocytowa, babeszjoza, tularemia, riketsjoza.
Najczęściej występujące to:
borelioza z Lyme, odkleszczowe zapalenie mózgu i anaplazmoza.
Borelioza z Lyme – to choroba zakaźna, wielonarządowa, wywoływana przez krętki z rodzaju borrelia burgdorferi , barinii (najczęściej powoduje neuroboreliozę – uporczywe bóle neuronowe całego ciała ), afzelii ( najczęściej powoduje późne i przewlekłe zapalenie skóry ) przenoszone przez kleszcze z rodzaju Ixodes, przebiegająca z zajęciem stawów, układu nerwowego i serca. Wszystkie trzy wymienione krętki powodują zapalenie i uszkodzenie stawów ( krętki powodują silne, miejscowe zapalenie z naciekiem zapalnym i proliferacją błony maziowej ). Naukowcy twierdzą, że nosicielami krętek są również: : komary, pchły, muchy i gzy lecz nie przenoszą choroby na żywiciela. Krętki borrelii często bytują ( chowają się ) w cytoplazmie komórek co powoduje utrudnienie w pozbyciu się ich antybiotykoterapią.
Choroba przebiega w trzech stadiach:
I stadium
Wczesne ograniczone
- zwykle zauważamy rumień pełzający objawiający się na początku czerwoną plamką lub grudką, szybko się powiększa ( przybiera kształt pierścienia ) przekraczając średnicę 5 cm
- rzadziej występuje chłoniak limfocytowy skóry, czerwononiebieskawy guzek zlokalizowany najczęściej na płatku lub małżowinie ucha brodawce sutkowej lub mosznie.
II stadium
Wczesne rozsiane
- zapalenie stawów - najczęściej krętki zajmują staw skokowy, łokciowy lub kolanowy. Stan zapalny utrzymuje się na tyle długo, że nie daje o sobie zapomnieć.
- zainfekowanie układu nerwowego ( neuroborelioza ) – krętki atakują CUN równocześnie i stopniowo, występuje: limfocytowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ( ból głowy ), zapalenie nerwów czaszkowych ( porażenie lub niedowład najczęściej nerwu twarzowego ), zapalenie korzeni nerwowych i nerwów obwodowych ( występuje silny ból w nocy i neuropatia obwodowa ), przewlekłe zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego ( porażenia spastyczne, zwieraczy, nerwów czaszkowych, zmiany otępienne, zaburzenia funkcji poznawczych ), polineuropatia obwodowa ( objaw palącej skóry )
-mięśnia sercowego – zapalenie mięśnia sercowego.
III stadium
Późne
- trwałe uszkodzenie zajętych narządów, charakterystyczne objawy dotyczące tylko skóry ( przewlekłe i zanikowe zapalenie skóry kończyn, czasem objawiające się siniejącymi miejscami wyglądem przypominające martwicę ), układu nerwowego i ruchowego.
Zalecane badania:
Serologiczne, płynu mózgowo-rdzeniowego, płynu stawowego, badania bakteriologiczne, histologiczne.
Odkleszczowe zapalenie mózgu - zakaźna choroba OUN, przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Choroba przebiega w dwóch fazach:
I faza
Zwiastunowa – ból mięśni, stawów, wymioty, biegunka, nudności, temp. ciała 38 stopni, zapalenie górnych dróg oddechowych
II faza
Neuroinfekcja – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, móżdżku i mózgu i rdzenia kręgowego, usztywniony kark, problem z pochyleniem i odchyleniem głowy na boki.
Zalecane badania:
Płynu mózgowo-rdzeniowego ( IgM ), serologiczne i inne wskazane przez specjalistę.
Anaplazmoza – choroba gorączkowa, wywoływana przez bakterie namnażające się w granulocytach, przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Choroba zaczyna się nagle, towarzyszą jej objawy:
Zapalenie górnych dróg oddechowych, ból mięśni, stawów, wymioty, biegunka, nudności, temp. ciała 38 stopni, brak łaknienia, powiększona wątroba, śledziona i węzły chłonne.
Zalecane badania:
Laboratoryjne, serologiczne i inne wskazane przez specjalistę [4].
Leczenie chorób odkleszczowych.
- w antybiotykoterapii specjaliści wykorzystują leki: amoksycylina, doksycylina, aksetyl cefuroksymu, ceftriakson, cefotaksym, penicilina, cefotaksyw, doksycyklina
- plazmowa terapia biorezonansowa Generatorem RIFE'A, to metoda leczenia, która opiera się na założeniu, że każda komórka w organizmie emituje specyficzne częstotliwości elektromagnetyczne. Choroby i patogeny zakłócają te częstotliwości, a terapia RIFE'A ma na celu odpowiednią częstotliwością zniszczyć bakterie
- zapper
- syncrometer
- generator częstotliwości ( borellia burgdorferi, bolerioza z Lyme użyj częstotliwości w KHz: niska 378,95 i wysoka 382 - częstotliwości spisałam z książki "Kuracja życia metodą dr Clark" , H. Clark )
- ciepłolecznictwo ( sauna, ciepłe kamienie, ciepłe łaźnie )
- światłolecznictwo ( czerwone i żółte światło )
- w czasie pozbywania się bakterii borrelii, należy wspierać się żywymi i suchymi ziołami w postaci: maści, nalewek, naparów, herbatek lub łykanie ziołowych kapsułek. Zioła wspierające leczenie chorób odkleszczowych to: czystek, szczeci, przytulia czepna, grzyby reishi, jemioła, dziurawiec i olej z dziurawca, maść z kasztanowca, koniczyna czerwona, kwiatostan męski olchy, szyszki chmielu, kozłek lekarski, tymianek, chlorella, spirulina, dmso, tarczyca bajkalska, koci pazur, rdestowiec japoński, czosnek, imbir, amanita muscaria
- należy wzmacniać układ odpornościowy: krzem, bor, złoto, miedź, magnez, omega3, witamina D3 + K2MK7, cynk, selen, kwercetyna, spermidyna, jod
- przy leczeniu chorób odkleszczowych, warto pomyśleć o rezygnacji z suplementacji witaminami z grupy B ( wyżej wyjaśniłam jak cenne są witaminy z grupy B dla kleszczy)
- dużo spokoju, uśmiechów, spacerów i pielęgnowanie swoich pasji
- należy zachować określoną dietę składającą się z roślin i produktów odzwierzęcych.
Leczenie wszystkich chorób odkleszczowych jest długotrwałe i nigdy nie daje stuprocentowego zapewnienia, że chory zostanie wyleczony.
Pasożyty żyjące w środowisku wodno-lądowym żywiące się krwią:
PIJAWKA
KLESZCZ
NIETOPERZ Desmodus rotundus
RYBY- MINOGI i KANDIRUSY
PTAKI - ZIĘBY WAMPIRZE i PRZEDŻEŹNIACZE KAPTUROWE, DROZDY TRISTANA, BĄKOJADY
KOMARY
PLUSKWY
MUCHA JELENIA i KOŃSKA
Podaję przepis jak ja wykonuję ocet z wrotyczu w celu odstraszenia kleszczy.
Oczywiście nie polecam, nie zachęcam zabawy z roślinami, ponieważ najbezpieczniejsze substancje kupicie w aptekach i sklepach.
Ocet z wrotyczu.
1/2 szklanki świeżego ziela wrotyczu: liście i kwiaty( nie myć ), pokroić, wsypać do słoika,
octem spirytusowym 10 % około 250 ml zalać zioła w słoiku, zamknąć słoik, potrząsać około minuty, odstawić w ciemne miejsce na 7 dni każdego dnia wstrząsając słoikiem.
Po 7 dniach, przefiltruj do buteleczki z atomizerem i gotowe.
Na koniec ciekawostka; Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie podczas badań bursztynów zebranych w kopalni na Dominikanie natknęli się na kleszcza wypełnionego krwią. To najstarsze zachowane w bursztynie czerwone krwinki pochodzące od ssaka. Link do materiału:
https://dzienniknaukowy.pl/kleszcz-sprzed-45-milionow
UWAGA: Wszelkie wiadomości zawarte w felietonie, mają charakter wyłącznie informacyjny. Ludzie uczuleni na wszystkie wymienione powyżej produkty, substancje, zioła, nie powinni mieć z nimi kontaktu. W razie choroby i konsultacji, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą i zastosuj do jego zaleceń.
Słowniczek:
CUN - centralny układ nerwowy. Jest to najważniejsza część układu nerwowego, która kontroluje i koordynuje wszystkie funkcje organizmu.
Gzy -to potoczne określenie kilku grup owadów, które są znane ze swoich uciążliwych i bolesnych ukąszeń.
Ornithodoros moubata - to gatunek kleszcza miękkiego z rodziny Argasidae. Jest to kleszcz pasożytniczy, który odgrywa istotną rolę jako wektor chorób w Afryce.
OUN - ośrodkowy układ nerwowy. W związku z tym, „mikrobiologia OUN” odnosi się do mikrobiologii, która bada drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty) atakujące ośrodkowy układ nerwowy.
Permetryna - to syntetyczny związek chemiczny, który należy do grupy pyretroidów, czyli insektycydów o szerokim spektrum działania. Jest stosowana zarówno w medycynie, jak i w rolnictwie oraz do zwalczania insektów w gospodarstwach domowych.
Riketsjoza - to grupa chorób zakaźnych wywoływanych przez bakterie z rodzaju Rickettsia. Są to bakterie wewnątrzkomórkowe, co oznacza, że do rozmnażania potrzebują komórek żywiciela.
Ruta zwyczajna - (Ruta graveolens) to roślina z rodziny rutowatych, znana ze swoich leczniczych i ozdobnych właściwości. Jest to krzewinka o charakterystycznym, intensywnym zapachu i gorzkim smaku.
Źródła i przypisy:
[1] i [2] https://podroze.onet.pl/przyroda/glodne-kleszcze-wykorzystuja-do-ataku-ladunki-elektrostatyczne/k19cr1g
[3] https://kopalniawiedzy.pl/kleszcze-Ornithodoros-moubata-bakterie-symbionty-witaminy-B,28276
[4] choroby wewnętrzne, pod redakcją prof. dr. Hab. Andrzeja Szczeklika, 2006, s. 2141-2150
obrazek https://pixabay.com/pl/
Wszelkie prawa do niniejszego felietonu, w tym prawa autorskie, należą do Ecolevel Sp. z o.o.
Autor felietonu zezwala na cytowanie, kopiowanie, całości lub części tekstu tylko wtedy, kiedy zostanie on w formie nie zmienionej i z umieszczoną informacją skąd zaczerpnięto źródło, czyli Ecolevel Sp. z o.o.
Autor felietonu: Agnieszka K
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Czytelnia